Jak podawać?
W zależności od kształtu i typu sera kroimy go w określony sposób. Każdy kawałek sera powinien być tak podany, aby ukazać zarówno jego wnętrze, jak i skórkę.
Sery okrągłe i czworoboczne kroimy jak tort, cylindryczne podajemy w pokrojone w talarki, stożkowe i piramidalne - kroimy pionowo. Tradycyjne, małe serki kozie - serwujemy przekrojone na dwie części, natomiast sery typu brie, podajemy pokrojone na trójkąciki. Aby pokazać szczególny kolor i układ niebieskiej pleśni, sery tego gatunku kroimy ukośnie.

   Harmonia smaków
Sery podajemy na desce. Powinno się na niej znaleźć pięć gatunków - każdy o innym kształcie i smaku. Najatrakcyjniej wyglądają sery typu: roquefort z przerostem niebieskiej pleśni, sery typu camembert - z porostem białej pleśni, ser biały i kozi. Podajemy je przybrane owocami, np.: owocem białego winogrona lub czerwonego. Apetycznie i zachęcająco prezentuje się ser z oliwkami, zwłaszcza z czarnymi, np. nadziewanymi łososiem. Smacznym dodatkiem są również orzechy, pokrojone w niewielkie kawałki lub podane w całości. Degustację rozpoczynamy zawsze od sera najłagodniejszego w smaku i kończymy na najpikantniejszym.

   Ser i wino... idealna para
Od wieków do sera dobierane jest wino. Kierujmy się tu zasadą podobieństw, uzupełnień czy dla amatorów szaleństw kulinarnych - zasadą kontrastów. Polecam wszystkie trzy szkoły dla przetestowania podniebienia. Na pewno któraś z nich przypadnie Wam do gustu.
Najprościej ujmując: im twardszy i mocniejszy ser, tym cięższe i bogatsze w smaku powinno być wino. Choć prawdę mówiąc, słonawy i kwaśny ser smakuje też z lekkim słodkim białym winem...

jak podawac sery